Teatr Mostownia

Loading Events

Fun Fact = komedia + nauka vol. 10

29 czerwca 17:00 - 18:30

Przed Wami dziesiaty spektakl popularnonaukowy z cyklu Fun Fact = komedia + nauka.

Gościnią specjalną będzie Karolina Hołubowicz – Zelent, która zaprezentuje wykład pod tytułem:
“Miłość, wojna i propaganda: jak Egipt stał się rzymską prowincją a republika upadła”.

Romans, propaganda, walka o władzę — to wcale nie scenariusz nowej telenoweli, ale najprawdziwsza historia. Upadek republiki rzymskiej to nie tylko daty i bitwy, ale opowieść pełna napięcia, zwrotów akcji i wielkich postaci. W centrum tej historii znajduje się kobieta, która miała ambicję, charyzmę i… własne państwo: Kleopatra.

W czasie wieczoru widzowie będą mieli także możliwość zadania naszej gościni pytań dotyczących wykładu.

Występ ma komediowy charakter, a jego celem jest popularyzacja wiedzy poprzez improwizację. Możecie liczyć na dobrą zabawę przyprawioną szczyptą pożytecznej wiedzy.

Czego możesz się spodziewać?
Fun Fact to połączenie improwizacji komediowych z wykładem naukowym. W lekki i przystępny sposób trójmiejscy improwizatorzy przybliżają treści naukowe. Każdy występ to spotkanie z gościem specjalnym, który jest naukowczynią/naukowcem lub ekspertką/ekspertem wybranej dziedziny wiedzy.

Czym są improwizacje komediowe?
To forma teatru, w którym spektakle nie posiadają wcześniej ustalonego scenariusza – dialogi i fabuła powstają spontanicznie, co często tworzy komediowe sytuacje. Improwizacje komediowe najczęściej powstają w oparciu o sugestie i pomysły widzów – to oni narzucają improwizatorom np. temat sceny czy miejsce akcji.

O czym będziemy rozmawiać?

Przyjrzymy się, jak Egipt stał się graczem w rzymskiej polityce, dlaczego triumwiraty nie są najlepszym sposobem na zarządzanie państwem i czy rzeczywiście miłość mogła zmienić losy świata. Bez szkolnego nadęcia, za to z dużą dawką humoru, dramatów i politycznych intryg.

Poznaj naszą ekspertkę:
Karolina Hołubowicz-Zelent, magister historii, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w gdańskich szkołach podstawowych nr 39 i 57 oraz I Liceum Ogólnokształcącym.


„Nie kochałam historii od zawsze. Jak wielu, kojarzyła mi się z wkuwaniem dat i nazwisk, których zapominałam jak tylko oddałam sprawdzian. Zmieniło się to w szkole średniej, kiedy zauważyłam, że lekcje historii sprawiają, że zaczynam lepiej rozumieć świat wokół mnie.
Kiedy zna się źródło – wszystko staje się jaśniejsze. Dzisiaj sama zawodowo opowiadam o historii i staram się zarażać innych swoją pasją. Zajmuję się starożytnością, szczególnie przełomem republiki rzymskiej i cesarstwa. Sama prowadzę badania bliższe życiu codziennemu naszych przodków – tłumaczę i analizuję wierszowane napisy nagrobne z rzymskiej Afryki.”

Wydarzenie 13+